انواع سایت ها

آشنائی با انواع وب سایت

اگر نیاز به طراحی یک سایت داشته باشید، چه نوع سایتی برای اهداف شما مناسب تر است؟

در طراحی وب سایت دو گروه سایت تعریف شده است:
1. وب سایت های ثابت (Static Website)
2. وب سایت های فعال یا پویا (Dynamic Website)

1. وب سایت های ثابت

دسته اول و قدیمی وب سایت های ثابت هستند. وب سایت های ثابت تنها در یک مرحله طراحی می گردند و ویرایش آنها به سادگی امکان پذیر نیست و نیاز به کمک از طراح سایت است. به همین دلیل کمتر بروز می شدند و وب سایت های ثابت نام گرفتند.

ویژگی های وب سایت های ثابت
زبان برنامه نویسی وب سایت های ثابت HTML و Java Script میباشد که در نوع توسعه یافته تر از CSS نیز استفاده می شود.
وب سایت های ثابت بیشتر برای معرفی شرکت ها یا اشخاص استفاده می شوند و ارتباط آنها بیشتر یکطرفه بوده و معمولا در صفحه اصلی این وب سایت ها مانند یک کاتالوگ تنها اطلاعات معرفی شرکت، خدمات ، کارها یا محصولات و نهایت آدرس ، تلفن ، ایمیل شرکت درج می گیرد.
مزایای وب سایت های ثابت

– کدنویسی کمتری دارند.

– سبک تر و سرعت بارگزاری بیشتری دارند.

-قابلیت امور گرافیک زیباتری دارند.

– میزان فضای یا هاست کمتری نیاز دارند.

– بدلیل سبکی در موتور جستجو رنکینگ بالاتری دارند.

– بدلیل ارتباط یکطرفه با کاربران امنیت بالاتری دارند .

– کم هزینه تر هستند .

معایب وب سایت های ثابت

– برای ویرایش و به روز رسانی سایت توسط مدیر یا مالک سایت نیاز به دانش فنی کامپیوتر و یا کد نویسی میباشد و به این دلیل همواره به طراح و برنامه نویس وابسته خواهد بود .
– برای افزودن صفحه ای به وب سایت یا ویرایش منو ، یاید تغییرات زیادی در تک تک صفحات یا بخشهائی از سایت اعمال شود.

وب سایت های ثابت مناسب چه کسانی هست؟

وب سایت های ثابت مانند یک کاتالوگ که پس از چاپ قابل ویرایش نیست ، نمیباشد اما اگر نیاز به ویرایش داشته باشد کار ساده ای هم نیست و به همین دلیل وب سایت های ثابت مناسب سازمان ها و شرکت هایی هست که در طول سال خیلی نیاز به تغییر محتوای سایت نداشته و لذا نیازی به استخدام نیروی فنی یا صرف هزینه پشتیبانی سایت هم ندارند .

 

2. وب سایت های فعال یا پویا

علت نام گذاری وب سایت های پویا یا دینامیک به این دلیل است که در این دسته از وب سایت ها ، ابتدا طراح سایت ، قالب اصلی سایت را پیاده سازی می کند و سپس با استفاده از عکس و اطلاعاتی که از سفارش دهنده دریافت کرده ، بارگذاری اطلاعات سایت را انجام میدهد و سایت را برای ویرایش نهائی تحویل مالک یا سفارش دهنده سایت می دهد .

مدیر سایت یا اُپراتور سایت ، محتوا و تصاویر سایت را در بخشهای مختلف وارد می نماید و به مرور سایت تکمیل میشود. ویرایش و به روز رسانی وب سایت های پویا یا داینامیک برخلاف سایت های ثابت با یک آموزش ساده قابل انجام است و معمولاً از طریق پنل مدیریت متحدالشکل یا مشابه صورت می گیرد. به همین دلیل، ویرایش این وب سایت ها با دستگاههای مختلف و در کمترین زمان و به صورت دائم امکان پذیر است و از این رو به این سایت ها فعال یا پویا می گویند.

ویژگی های وب سایت های پویا

زبان برنامه نویسی وب سایت های پویا بر اساس سلیقه و توان طراح سایت میتواند زبانهای ASP، ASP.Net و Php باشد و از زبانهای کمکی CSS و Silver light و یا Ajax برای ایجاد قابلیت های ویژه نیز بهره گرفته می‌شود.
چون برنامه نویس و طراح وب سایت از محل قرارگرفتن عناصر، متن و تصاویر سایت توسط مدیران اطلاع ندارد، محل فرضی آنها را در نظر گرفته و پیشنهاد محل درج آنرا میگذارد . به همین دلیل وب سایت های پویا از گرافیک و زیبایی ظاهری زیادی برخوردار نیستند .

مزایای وب سایت های پویا

– محدودیتی برای ایجاد تغییر یا حذف مطالب، تصاویر و صفحات و… ندارد.
-کاربری آسان تری دارد.
-به علت وجود زبان برنامه نویسی پیچیده، امکانات زیادی در آن ها قابل تعبیه است (امکان ایجاد صفحات هوشمند، فرم ها و جستجوهای پیشرفته را فراهم می کند).
– در صورتیکه بخواهید بخشی را ویرایش و یا تصحیح کنید، به راحتی می توانید به کنترل پنل مدیریت رفته و منوی مورد نظر را حذف یا اضافه کنید و نیازی نیست که ویرایش مورد نظر را در تمامی صفحات اعمال کنید.

معایب وب سایت های پویا

– خطوط طولانی کد باعث بارگزاری کند و دیر هنگام سایت می شود.
– خطوط طولانی کد، رنکینگ وب سایت را در موتور های جستجو پایین می آورد.
– به علت تغییر پذیر بودن، امنیت پایین تری دارد.
-گرافیک این وب سایت ها نسبت به وب سایت های ثابت، از زیبایی کمتری برخوردار است.
– یکی از مشکلات طراحی سایت های داینامیک این است که به اندازه سایتهای استاتیک، گوگل فرندلی نیستند و بعضی از موتور های جستجو قادر به ایندکس نمودن این وب سایت ها نیستند. چون در این وب سایت ها ضفحات حقیقی وجود ندارند و ربات های موتور های جستجو نمی توانند این صفحات را بخونند.
وب سایت های پویا برای چه کسانی مناسب هستند؟
وب سایتهای پویا برای سازمان ها و شرکت هایی مناسب هستند که در یک سال بیش از دو بار قصد تغییر محتوای وب سایت خود را دارند. حالا دست به کار شوید و نیاز خود را بسنجید تا بهترین نوع وب سایت را برای کسب و کار و خدمات خود انتخاب کنید.